Zdjęcie welonu i musznika to moment kluczowy dla Oczepin. Opuściliście Rodziców – czas być jednym ciałem. Zdjęcie welonu i musznika to właśnie oznacza.
Sposobów zdjęcia welonu i musznika może być wiele. Poniżej przedstawiam kilka, z których można wybrać jeden i bezpośrednio go wykorzystać, lub też potraktować jedynie jako inspirację, do opracowania sposobu własnego.
1. Młodzi zdejmują sobie sami
1.1 Pochwała dziewictwa
Stojąc na dwóch różnych końcach sali Panna Młoda zdejmuje sobie sama (z ewentualną pomocą Świadkowej lub Matki) welon, Pan Młody w tym czasie zdejmuje musznik. Następnie przy dźwiękach odpowiedniej muzyki, w tunelu utworzonym przez panny (wokół Młodej) i kawalerów (wokół Młodego) zmierzają w swoją stronę. Spotkawszy się na środku składają sobie w darze wcześniej zdjęte rekwizyty (nie może się obyć bez soczystego całusa).
Interpretacja: Młodzi czekali na siebie. Teraz, po wzajemnym spotkaniu ofiarowują się sobie i przyjmują siebie nawzajem jako dar.
2. Młodzi zdejmują sobie nawzajem
Wersje męskie
2.1 Wersja dla dżentelmenów
Z wdziękiem i elegancją, szacunkiem i wdzięcznością tudzież dziarsko i siermiężnie Pan Młody zdejmuje Pannie Młodej welon. Wersję tę można połączyć z wzajemnym podejściem, jak w wersji „pochwała dziewictwa”.
Interpretacja: Pan Młody bierze Pannę Młodą do siebie. Czyni ją – w najlepszym tego słowa znaczeniu – swoją.
2.2 Wersja dla rycerzy
By zdjąć Pannie Młodej welon, Pan Młody musi przedrzeć się przez mur panien szczelnie ją otaczających. Dziewczyny hardo trzymają, a Zuch dzielnie walczy. Po zwycięstwie przechodzi do wersji dla dżentelmenów lub uproszczonej wersji „pochwała dziewictwa” (Młodzi ściągają sobie rekwizyty sami i przekazują je drugiej osobie w darze).
Interpretacja I: Walka o Pannę Młodą symbolizuje zmagania, jakie Młody będzie podejmował, aby strzegąc wierności zawsze wybierać spośród innych dziewcząt swoją Żonę.
Interpretacja II: Baby sztamę trzymają. Lekko Ci chłopie nie będzie 😉
2.3 Wersja dla śmiałków
Rolę muru przejmują kawalerowie.
Interpretacja: Pokaż jej i nam, że Ci na niej bardziej niż innym zależy i żeś się przez ten czas nauczył, jak jej serce zdobywać.
2.4 Wersja dla twardzieli
Pan Młody ściąga Pannie Młodej welon. W tym czasie panny tłuką go niemiłosiernie, nieznośnie, bez opamiętania i gdzie popadnie… pompowanymi rekwizytami (młoty, miecze, koła itp.). UWAGA: Krzywdy z pewnością nie będzie – brak śmiechu trudno zagwarantować.
Interpretacja: W życiu czasem ciężko będzie. A ty będziesz się musiał słuchać raczej swego rozumu, niż „babskiego gadania”.
2.5 Wersja dla wyjątkowych twardzieli
Rolę tłukących przejmują kawalerowie.
Interpretacja: Gdy chłopy z Ciebie kpią, że po pracy do domu wracasz, trza Ci będzie brachu siły i odwagi, by mimo to do Żonki wrócić. Teraz zaś bierzesz ku temu pierwszą lekcję.
Wersje kobiece
2.6 Wersja dla dam
Panna Młoda z czułością i prostotą zdejmuje Panu Młodemu musznik. Wersję tę można połączyć z wzajemnym podejściem, jak w wersji „pochwała dziewictwa”.
Interpretacja: Moim jesteś. Przyjmuję Cię i chcę być Twoja.
2.7 Wersja dla mężnych kobiet
Panna Młoda ściąga Panu Młodemu musznik. W tym czasie kawalerowie soczyście całują ją po rękach, próbując w ten sposób odciągnąć ją od tej czynności. (Zabawne zwykle jest tu nie to, jak Pani Młoda radzi sobie z muchą, ale to… co kawalerowie wyczyniają)
Interpretacja: W życiu codziennym zwykła troska o męża niejednokrotnie będzie musiała przeważyć nad upodobaniem w chwilach romantycznych.
2.8 Wersja dla pomysłowych
Pan Młody otoczony jest przez szczelny krąg kawalerów. Rolą Panny Młodej jest znaleźć sposób na to, by się do niego dostać, a następnie zdjąć mu musznik.
Interpretacja: Lekcja wyciągania męża z knajpy.
2.9 Wersja dla cierpliwych i zaradnych
Panna Młoda znajduje się na jednym końcu sali, Pan Młody na drugim. Pannie Młodej wkłada się do jednej z rąk lalkę, a pod pachę butelkę (do karmienia). Wszystkie Panny i dzieci otaczają Panią Młodą i zaczynają zadawać jej najróżniejsze pytania. Pannie Młodej nie wolno zignorować żadnego z pytań. Na każde musi rzetelnie odpowiedzieć. Odpowiadając Panna Młoda musi patrzeć w oczy osobie, która zadała pytanie. W tych warunkach Panna Młoda ma dojść do Pana Młodego i jedną (wolną) ręką zdjąć mu musznik.
Interpretacja: Dzieci nie zawsze będą pomocą w miłości małżeńskiej.
3. Świadkowie zdejmują Młodym
3.1 Wersja prosta
Świadkowa zdejmuje welon Pannie Młodej, Świadek zdejmuje musznik Panu Młodemu.
Interpretacja: Świadkowie stają się prawdziwie „świadkami” pożegnania stanu panieńskiego i kawalerskiego, a zarazem pierwszymi sprzymierzeńcami nowego małżeństwa.
4. Rodzice zdejmują Młodym
4.1 Błogosławieństwo na drogę
Matka Panny Młodej zdejmuje jej welon i przekazuje go Młodej. W tym czasie Ojciec Pana Młodego zdejmuje mu musznik i daje go Młodemu. Następnie: – Młodzi niosą sobie w darze welon i musznik i przekazują je sobie, lub – Panna Młoda zachowuje welon a Pan Młody musznik do momentu wyboru nowej Pary Młodej.
Interpretacja: Matka zdejmując Córce welon potwierdza i uznaje jej kobiecą dojrzałość. Ojciec zdejmując Synowi musznik potwierdza i uznaje jego męską dojrzałość.
Jeśli choć jeden pomysł przypadł Ci do gustu – kliknij proszę lajka lub plusika, albo napisz krótki komentarz. Informacja zwrotna to rzecz miła i cenna.
Dziękuję! 🙂
Do usłyszenia,
– Sylwek, Wodzirej Double Wings