fbpx

Reportaże fotograficzne

DOUBLE WINGS

Szeroki kadr i mocne zbliżenie

Gdy przez kilka, czasem kilkanaście godzin przyglądasz się ludziom z bliska, mając świadomość wagi kontekstu wypatrujesz z uwagą momentów brzemiennych w treści lub szczególnie atrakcyjnych od wizualnej strony, to stopniowo, niepostrzeżenie z każdym kolejnym uwolnieniem migawkicoś szczególnego zaczyna Cię z tymi ludźmi łączyć.

Gdy potem przez kilkadziesiąt godzin misternie szlifujesz owoce swych reporterskich ujęć, wpatrując się już nie tylko w generalną kompozycję zarejestrowanych wydarzeń, ale czule i troskliwie badasz najdrobniejsze szczegóły, to nabierasz wrażenia jakbyś sfotografowanych wcześniej ludzi
znał od lat, jakby byli Twoimi dobrymi znajomymi, jakby zwierzyli Ci sięz czegoś dla siebie istotnego, głębokiego, wręcz intymnego.

Historia na nowo opowiedziana

Każdy człowiek widzi te same wydarzenia w niepowtarzalny dla siebie sposób. Patrzymy z różnych miejsc, zwracamy uwagę na co innego, inaczej interpretujemy kontekst, różnie rozkładamy punkty ciężkości,
mamy odczucie różnych proporcji...

Dlatego reportaż fotograficzny nie jest tylko rejestracją obiektywnych wydarzeń, ale zawsze, niezmiennie, w mniejszej lub większej części, niebezpośrednią, nie mniej oczywistą opowieścią również i o fotografie, który tego reportażu jest autorem.

I dlatego nie mniej ważne od tego, jakiego aparatu czy obiektywu fotograf używa, jest to, kim i jakim jako człowiek ów fotograf jest, jak patrzy na świat i co ważnego ma o tym świecie do powiedzenia.

Niebanalne pomysły na wesele

Zapisz się już teraz na darmowy kurs emailowy!